Piknik rodzinny


Rodzinnie i towarzysko w Piotrkowicach

Niedziela 19 czerwca była świętem Rodziny zarówno w Kościele katolickim jak i w szkole w Piotrkowicach .O godz. 15:00 rozpoczął się piknik integracyjny w ramach projektu ,, Moc pozytywnej energii” organizowany przez Stowarzyszenie
,, Edukacja drogą do sukcesu” .
Pierwsza część Msza święta w intencji rodzin zgromadziła mieszkańców Piotrkowic i okolicznych miejscowości .
Po mszy dzieci złożyły rodzicom życzenia ,dały prezenty oraz przedstawiły program artystyczny tańce, piosenki i wiersze.
Gośćmi honorowymi byli : burmistrzowi Adam Drogoś i Kazimierz Kurczab, Proboszcz Stefan Michalski, przewodniczący RM Ryszard Wrona, radny Mateusz Piątek, sołtys Kazimierz Solak, prezes OSP Dawid Siwek oraz koordynatorzy projektu Magdalena Marszałek i Mariusz Ryś.
Głównym celem pikniku była integracja społeczności lokalnej przez sport i zabawę.
Dla maluchów przygotowano ,,Krainę zabaw„ gdzie bawili się wspólnie z rodzicami i nauczycielami .Dzieciaki malowały mega kolorowanki, układały klocki, grały w bilard, rzutki , szukały skarbów. Nauczyciele organizowali zabawy i konkursy oraz malowali dzieciom twarze. Oczywiście wszystko z cennymi nagrodami .
Dla ,,starszych” przygotowano atrakcje na boiskach szkolnych. Na boisku trawiastym rozgrywano mecze Uczniowie-Gimnazjaliści – Strażacy oraz rodzinne przeciąganie liny. Puchar zwycięzcy po zaciętej walce zdobyli Strażacy, zaś w przeciąganiu liny zwyciężyły rodziny Piotra Galusa , Tomasza Kuliga i Wojciecha Kuliga.
Na dolnym boisku w siatkówkę walczyły zespoły Uczennice- Matki – Pracownice szkoły. Po wyrównanej walce pracownice szkoły zdobyły puchar.
Wielką frajdą były rodzinne rzuty do kosza . W skupieniu i z uśmiechem na twarzy zawodnicy walczyły o celne rzuty . Zwycięzcami zostały rodziny Piotra Galusa , Pawła Bałuta i Marka Baziaka. Wszyscy otrzymali medale , dyplomy i nagrody.
W atlance ogrodu szkolnego odbyła się biesiada przy akompaniamencie gitary Mieczysława Tyrki. Piosenka połączyła pokolenia – od 0 do 80 lat.
Oprawa kulinarna pikniku była bardzo bogata. Uczestnicy częstowali się kawą,ciastami, napojami, daniami z grilla, lodami, cukierkami i zapiekankami. Bardzo smakował gościom smalczyk z wiejskim chlebkiem i ogórkiem. Strażacy z OSP w Piotrkowicach pokazali akcję ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym. Później było jeszcze szkolenie chętnych w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzi strażacy pomogli również przy grillu- pilnowali ognia.
To wielkie przedsięwzięcie mimo finansowania z FIO nie udałoby się ,gdyby nie ogromne zaangażowanie wolontariuszy: Rodziców na czele z przewodniczącą Wiesławą Górską , Strażaków OSP z prezesem Dawidem Siwkiem i naczelnikiem Przemysławem Kuligiem oraz Pracowników szkoły.
Nagrodą dla nas – Stowarzyszenia – było zadowolenie i uśmiech na twarzach dzieci i rodziców. Największą radość sprawił przede wszystkim widok Ojców zajmujących się z troską swoimi pociechami w krainie zabaw.
Piknikowe spotkanie udowodniło ,że warto wyjść z domu by na nowo poznać swoich sąsiadów i wspólnie spędzić czas a zintegrowana społeczność stanowi ogromną wartość w zabieganym , konsumpcyjnym świecie.
Barbara Polek