W dniach 5 – 9 września uczniowie ze szkół podstawowych w Piotrkowicach, Jodłówki Tuchowskiej oraz Mesznej Opackiej wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu pod hasłem „ Razem dla UE”, w ramach którego pojechali do zaprzyjaźnionego z Tuchowem miasta Tautii Magheraus w Rumunii. Wraz z delegacjami uczniów ze Słowacji, Węgier i Grecji uczestniczyli w wielu interaktywnych działaniach w ramach projektu, grach i quizach językowych oraz warsztatach dotyczących znaczenia Unii Europejskiej dla poszczególnych krajów. Podczas wieczoru międzykulturowego wszyscy mieli również okazję spróbować produktów kulinarnych przywiezionych przez poszczególne grupy oraz zaprezentować tradycyjne tańce, muzykę oraz występy artystyczne.

Gospodarze projektu wraz z burmistrzem Antonem Ardeleanem dokładali wszelkich starań, aby jak najlepiej ugościć wszystkich uczestników wyjazdu. Zorganizowali wiele lokalnych wycieczek, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili  Muzeum Etnografii i Sztuki Ludowej w Baia Mare, Wesoły Cmentarz w Sapanta, cerkwię Monastyr w Barsanie, Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet oraz mogli podziwiać charakterystyczne dla okręgu drewniane bramy maramurskie.

W niedzielę delegacje wzięły udział w mszy świętej, po zakończeniu której przeszły przy akompaniamencie lokalnej orkiestry dętej do lokalnego domu kultury, gdzie uczniowie i nauczyciele otrzymali kolejna porcję kulturalnych wrażeń w postaci koncertów, tradycyjnych tańców oraz śpiewów.  Wieczorem przyszedł czas na odpoczynek i zabawę nad jeziorem Nistru, gdzie wszyscy wspólnie tańczyli i biesiadowali przy ognisku.

Wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników, dzięki pięknym miejscom i zabytkom, które zobaczyli, ale przede wszystkim ze względu na niezwykle serdeczne i gościnne przyjęcie  ze strony gospodarzy. Była to wspaniała okazja do nawiązania nowych interesujących znajomości oraz dobrej zabawy w międzynarodowym gronie. Uczniowie nabrali jeszcze większej ochoty do rozwijania swoich kompetencji językowych oraz podróżowania.

Wyjazd zdecydowanie należał do udanych i miejmy nadzieję, że uda się zrealizować jeszcze wiele tego typu projektów w gminie Tuchów!

Dziękujemy Pani Burmistrz !

        Galeria                                                     Opiekun grupy Małgorzata Lech